Aktualno

ZDUS se zavzema za vsem dostopno in učinkovito zdravstveno varstvo in sistem

26.06.2017
 
 
Predsednik ZDUS, Janez Sušnik, je na današnji javni predstavitvi poudaril pomembnost ohranitve in zaščite javnega ter dostopnega zdravstvenega sistema. Poudaril je, da želi ZDUS pomagati ministrstvu ter da je nujno, da je zakon sprejet že v tem mandatu.
 
 
Na ZDUS-u menimo, da je veljavna ureditev področja zdravstvenega varstva zastarela in potrebna korenitih sprememb in dopolnitev. Po našem mnenju je potrebna celovita reforma, ki mora poseči na področje osebne in družbene skrbi in odgovornosti za zdravje, na področje solidarnosti in zdravstvenega zavarovanja, organizacije in izvajanja zdravstvene dejavnosti ter financiranja področja.
 
V okviru ZDUS se zavzemamo za ohranitev in izboljšanje javnega sistema socialne in zdravstvene varnosti, dolgoročno in finančno vzdržnost javnega sistema ob porazdelitvi ekonomskih tveganj med državo, delodajalce in državljane, za razvoj javne zdravstvene dejavnosti in njene mreže, v katerem bo imela ustrezno vlogo oziroma prednost preventiva, programi krepitve zdravja ter njena primarna raven, za večjo vlogo zavarovancev in zavezancev za plačevanje prispevkov pri določanju programov zdravstvenih storitev in pri urejanju odnosov s predstavniki izvajalcev zdravstvenih storitev, za jasno porazdelitev pristojnosti in odgovornosti med Vlado oziroma Ministrstvom za zdravje, Zavodom za zdravstveno zavarovanje ter organizacijami oziroma združenji izvajalcev javne zdravstvene dejavnosti, za čim večjo dostopnost do zdravstvenih storitev v razumnih in ekonomsko možnih okvirih in  temu primeren obseg pravic ter za zakonodajo, ki bo preprečila mešanje javne in zasebne dejavnosti in neupravičeno prelivanje javnih virov v zasebne prihodke posameznikov. 
 
 
Skladno s temi stališči v ZDUS pričakujemo, da bo pripravljavec zakonskih sprememb pripravil predloge, s katerimi bo ustrezno urejeno zdravstveno zavarovanje in zdravstvena dejavnost, ki bosta zagotavljala največjo možno uspešnost in učinkovitost.
 
Ta stališča podaja ZDUS z namenom konstruktivno pomagati pripravljavcem reformnih sprememb in opozoriti na nekatera vprašanja, potrebe in pričakovanja starejše populacije naše države.
 
 
Ministrica za zdravje je dejala, da si želijo sprejem zakona ter da gleda le na interes pacientov. Omenila je obračunski model in storitve, ki sta potrebna korenitih sprememb. Omenila je, da nam grozijo nedobave zdravil, zaradi nakopičenih izgub. Poudarila je, da bodo pregledali ter obravnavali današnje predloge in jih vključili v zakon. 
 
 
Dušan Keber iz Ministrstva za zdravje je poudaril, da zavarovani osebi pripadajo tiste pravice, ki so utemeljene po zakonu. Dodal je, da bodo neplačniki zdravstvenih zavarovanj kaznovani na drug način in ne tako da ne bi prejeli zdravstvene storitve, ki jo potrebujejo. Omenil je varovalko pri otrocih, kjer bodo otroci zavarovani kot samostojne osebe, neodvisno od staršev (do 18. oz. 26. leta). Z novim predlogom (2,1 % bruto mesečnega dohodka) pri dopolnilnem zavarovanju, se poveča kupna moč upokojencev in je to koristno tudi za slovensko gospodarstvo. Strinja se s povečanjem javnega dohodka za zdravstvo. Kar se tiče nezavarovanih oseb je omenil, da bodo sedaj s tem zakonom to tudi uredili oz. drastično zmanjšali sedanjo številko. Strinja se, da bi morala biti pogajanja z izvajalci časovno omejena.
 
 
Francka Ćetković meni, da morajo pravice do namestitve v bolnici in zdravilišču ostati ter da morajo biti vse pravice jasno zapisane v zakonu. Meni, da mora ostati ZZZS avtonomen.
 
Tomaž Banovec je poudaril, da je potrebno spremeniti mentaliteto zastonjkarstva ter da moramo vsi nekaj prispevati. Poudaril je, da se moramo vsi zavedati, da država ne more in ne sme biti naš servis.
 
Anka Tominšek je poudarila, da je težava to, da je zakonodaja že napisana, vendar se ne upošteva oz. izvaja. Meni, da ne bi smeli ukiniti Skupščine ZZZS, če že govorimo o tem, da smo demokratična država. Dodala je, da je potrebna neka razumna participacija vseh prebivalcev in s tem ne bi kršili načela solidarnosti.
 
Jaka Bizjak iz Skupnosti socialnih zavodov Slovenije je poudaril, da moramo izhajati iz potreb človeka in ne iz potreb sistema oz. financ. Meni, da je predlog Ministrstva za zdravje brez obrazložitev ter da ne upošteva povezanosti podsistemov države. Dodal je, da ni politične pripravljenosti, kar je po njegovem mnenju največja težava. Omenil je tudi težave zaposlenih v socialnih zavodih.
 
Foto: ZDUS
 
Ana Bilbija je dejala, da se bo država morala bolj posvetiti tudi robotizaciji in neomejenemu številu posredovalcev delovne sile.
 
Elda Rogelj iz Ministrstva za zdravje je dejala, da imajo tudi obrazložitve členov in analize. Poudarila je, da slonijo javna finančna sredstva pretežno na plačah ter da ni cikličnosti sredstev.
 
Marijan Papež iz Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je poudaril, da je jasno, da je zdravstvena reforma nujno potrebna. Tudi on meni, da bi lahko več sredstev pridobili od zavarovalnic.
 
Marjan Sušelj iz Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je poudaril, da je dejstvo, da je na področju zdravstva inflacija ter da le to terja dodatne vire in spremembe v organizaciji. Poudaril je, da si želi, da bi bili organi, zlasti organi ZZZS, tudi učinkoviti.
 
Predsednik ZDUS je razpravo zaključil z besedami, da je vsak mozaik, ki ga ZDUS in ostala civilna družba prispeva k zakonodaji, pomemben.
 

 

aktualno vse

27.10.2017 - Vabilo na skupno sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje in Komisije za socialno varstvo

20.10.2017 - Razprava različnih deležnikov glede zdravstvene zakonodaje

10.10.2017 - Vabilo na 8. sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje

26.06.2017 - ZDUS se zavzema za vsem dostopno in učinkovito zdravstveno varstvo in sistem

15.06.2017 - Vabilo na javno predstavitev stališč in predlogov ZDUS glede potrebnih sprememb v sistemu zdravstvenega varstva

24.04.2017 - Pridružite se projektu ADAM

05.04.2017 - Obisk ministrice za zdravje na ZDUS-u

08.03.2017 - Pripombe ZDUS k izhodiščem za pripravo Zakona o dolgotrajni oskrbi

27.02.2017 - Izjava za javnost po ZDUS-ovi novinarski konferenci 27 2 2017

20.12.2016 - S čezmejnim sodelovanjem do boljših pogojev življenja oseb z demenco

21.11.2016 - Najava dogodka - srečanje s kandidati za GD ZZZS

03.11.2016 - Vabilo na 6. sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje

09.10.2016 - Stališče ZDUS glede predloga Zakona o lekarniški dejavnosti (ZLD)

04.08.2016 - Vabilo na 5. sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje

25.05.2016 - Slovenija dobila strategijo obvladovanja demence, še letos tudi akcijski načrt

19.05.2016 - Vabilo na 4. sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje

30.03.2016 - ZDUS podpira Predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov

01.03.2016 - Vabilo na 3. sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje

25.01.2016 - Vabilo na 2. sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje

05.01.2016 - Vabilo na 1. sejo Komisije za zdravstveno varstvo in duševno zdravje

10.04.2015 - Dopis ministrici za zdravje, ga. Milojki Kolar Celarc

20.03.2015 - Stališče ZDUS na delovno gradivo Zakona o zavarovalništvu

22.01.2015 - Vabilo na 17. sejo Komisije za zdravstveno varstvo

09.01.2015 - Vabilo na 16. sejo Komisije za zdravstveno varstvo

13.11.2014 - ZDUS-ova dopisa ZZZS

04.11.2014 - Vabilo na 15. sejo Komisije za zdravstveno varstvo

18.08.2014 - Komentar ZDUS-ove Komisije za zdravstveno varstvo na osnutek koalicijske pogodbe

03.04.2014 - Vabilo na 13. sejo Komisije za zdravstveno varstvo

13.02.2014 - Vabilo na 12. sejo Komisije za zdravstveno varstvo

29.08.2013 - ZDUS na MZ posredoval svoja stališča do predloga ZZDej

21.08.2013 - Čakalne dobe za posamezne zdravstvene storitve

28.06.2013 - Predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti (ZZDej-1)

02.04.2013 - Pripombe ZDUS poslane na Ministrstvo za zdravje in ZZZS