Aktualno

Zadnji projektni sestanek Spominov v Lancastru

06.07.2016
 
 
Med 24. in 25. junijem je v mestecu Lancaster v Veliki Britaniji potekal zadnji sestanek in zaključni dogodek projekta Digital Timelines oziroma kot ga na ZDUS-u poznamo pod imenom »Spomini«. Sestanek je potekal v organizaciji angleškega partnerja Lancaster & Morecambe College, namenjen pa je bil predvsem pregledu aktivnosti od aprilskega sestanka v Romuniji do sedaj.
 
ZDUS je v tem času opravil dve usposabljanji za 10 prostovoljcev, ki so izdelali svoje primere osebnega digitalnega albuma spominov, bodisi zase ali za svojce z demenco ali izgubo spomina. Prostovoljci so se ravnali po priročniku navodil, ki ga je oblikovalo projektno partnerstvo in ki je na voljo v daljši in krajši različici. Gre za pripomoček oziroma orodje, s katerim želimo pomagati osebam z demenco ali z izgubo spomina pri vzpodbujanju njihovega spomina in vplivati na kakovost njihovega življenja.
 
 
 
Zadnja faza projekta je priprava video navodil, ki bo predstavil vsebino priročnika in omogočil tudi tistim, ki lažje sledijo ustnim in video navodilom, da se lotijo izdelave osebnega digitalnega albuma spominov za osebe z izgubo spomina.
 
V tem času je ZDUS organiziral konference »Skupaj v spominih«, ki je v okviru projekta potekala 5. 5. v Hotelu Delfin v Izoli. Te konference se je udeležil tudi partner David Evans, ki je na sestanku v Lancastru pohvalil prispevke tako domačih kot tujih strokovnjakov na konferenci, predvsem zato, ker so bili podani iz različnih stališč, tako stroke kot uporabnikov (prostovoljcev) in ker smo z njimi uspeli zajeti raznolika področja, s katerimi smo se srečali pri izvajanju projekta Spomini.
 
Drugi dan sestanka v Lancastru smo namenili zaključnemu dogodku, ki je potekal v Neuro Drop In Centru, neprofitni organizaciji, ki pomaga in svetuje vsem, ki se soočajo s kakršnimi koli nevrološkimi težavami. Partnerji smo bili obiskovalcem na voljo za kakršna koli vprašanja o izkušnjah iz naših držav. V intervjujih smo bili deležni predvsem vprašanja: »Kakšen učinek je imel projekt v vaši državi in kako boste nadaljevali z idejo?«. Na ZDUS-u smo pričeli z majhno skupino prostovoljcev programa RESje – prostovoljska pomoč osebam z demenco in njihovim svojcem, med katerimi smo našli tudi osebo z Alzheimerjevo boleznijo, ki je zase sestavila lasten osebni digitalni album spominov, kot tudi neformalne oskrbovalce, ki so to storili za svojce z demenco. Program RESje nam je/bo omogočil mrežo oseb, ki bi jim takšna usposabljanja in takšni pripomočki prišli prav, zato ni bojazni, da bi z aktivnostmi končali ravno z dnem zaključka projekta.
 
Projektna skupina Digital Timelines
 
Foto: ZDUS
 

 

aktualno vse

06.07.2016 - Zadnji projektni sestanek Spominov v Lancastru

13.06.2016 - Skupaj v spominih

06.06.2016 - Ambulanta 202 o demenci

23.05.2016 - Priročnik za izdelavo »osebnega digitalnega albuma spominov«

10.05.2016 - Projekt Spomini na TV Koper v Primorski kroniki

13.04.2016 - Vabilo na 2. del usposabljanja v projektu Spomini

13.04.2016 - Vabilo in program konference Spomini

04.04.2016 - Kako do digitalnega albuma spominov?

25.03.2016 - Objavljamo mednarodno primerjalno poročilo projekta Digital Timelines (Spomini)

22.03.2016 - Vabilo na izdelavo osebnega digitalnega spomina

11.03.2016 - Objavljamo raziskavo projekta Digital Timelines (Spomini)

24.12.2015 - Projekt SPOMINI in program RESje - ZDUS

26.10.2015 - Tretji sestanek projekta Spomini na Švedskem

20.02.2015 - Opis projekta Spomini

10.02.2015 - Prošnja za izpolnitev ankete za oskrbovalce dementnih oseb