Aktualno

Projekt SPOMINI in program RESje - ZDUS

24.12.2015

 

 
ZDUS se je leta 2014 vključil v mednarodni projekt, ki smo ga poimenovali SPOMINI (Digital Timelines). Cilj projekta je svojce oseb z demenco in strokovno osebje v domovih naučiti, kako izdelati video album s spomini na življenje tistih, ki so zaradi demence izgubili stik z vsakdanom. Preteklost je področje, ki ga osebe z demenco najdlje obdržijo v spominu, saj se »tam« počutijo varne, sprejete in vključene.
 
Priprava albuma / videa s fotografijami iz otroštva, odraščanja, obdobja ustvarjanja družine, podprtega z glasbo in fotografijami iz okolja, v katerem so  odraščali, preživeli svoje dosedanje življenje, bo spodbudila svojce in animatorje v domovih, da jih bodo lažje dojemali kot osebe s preteklostjo, kar naj bi pripomoglo k bolj individualnemu, spoštljivemu odnosu do njih. Razkrite bodo njihove značajske posebnosti, povečalo se bo razumevanje njihovega obnašanja, odziv na določeno ravnanje z njimi, razumevanje zakaj se obnašajo kot se, zakaj nečesa ne marajo, kaj jim je blizu, domače, poznano, kaj in zakaj to radi počnejo. Vse to bo pripomoglo k boljšemu sporazumevanju in razumevanju neverbalnih in verbalnih spročil ter razumevanju določenih ravnanj, odzivov oseb z demenco in odzivov oskrbovalcev. Pojasnjena bo marsikatera osebnostna lastnost, kar bo omogočilo bolj oseben pristop in vzpostavitev medsebojnega zaupanja, ki je nujno za uspešno pomoč osebam z demenco. Potreba oseb z demenco po varnosti in sprejetosti je zanje zelo pomembna in se lahko vzpostavi le ob dobrem poznavanju preteklosti posameznika, ki je vplivala na njegove značajske posebnosti. Če ne poznamo preteklosti osebe z demenco, ne moremo razumeti njenega ravnanja, ne moremo se vživeti v njen svet, ki se navzven za nepoznavalce in neusposobljene oskrbovalce kaže kot morda nerazumno ravnanje, beseda, stavek, za katera ne veš, kam ju umestiti. Skratka, pomagal naj bi k boljši verbalni in neverbalni komunikaciji, boljšemu razumevanju njihovega ravnanja in predvsem možnosti individualne obravnave oseb z demenco. Najpomembneje je, da je to dobro izhodišče  k priznavanju in spoštovanju osebne integritete posameznika. Tudi čas za pripravo gradiva za video album je dragocen, tako za svojce in animatorje kot za osebe z demenco. To bo skupni čas ustvarjanja,  ko se bodo svojci in animatorji bolj posvetili posameznikom, ki  potrebujejo bližino in pozornost. Tudi za svoje samopotrjevanje.
 
Zbrali smo podatke, kateri digitalni pripomočki so na voljo na trgu, kdo in kako jih uporablja in koliko svojci ali animatorji oz. delovni terapevti vedo o tem. Vključili smo tudi študente Zdravstvene fakultete Univerze v Ljubljani.
 
Skupaj s partnerji iz sodelujočih držav (Anglija, Turčija, Švedska, Romunija) smo izdelali analizo zbranih podatkov, da smo se pripravili na naslednjo stopnjo izvajanja projekta.
 
Pripravljamo se že na izvedbo konference, izobraževanja in usposabljanja tistih, ki se bodo odločili vključiti v projekt Spomini ali/in v program RESje. Konferenca in izobraževanja bodo v hotelu Delfin maja 2016. Verjamemo, da bomo skupaj naredili pomemben korak k izboljšanju življenja oseb z demenco, njihovih svojcev in zaposlenih v domovih za starejše.
 
Če želite sodelovati v projektu SPOMINI, se naučiti izdelati digitalni foto album in potem naučuti tega druge, nas pokličite na 051 442 497 ali pišite na e-mail resje.zdus@gmail.com.
 
Prav tako vabimo vse, ki se želijo vključiti v program RESje kot prostovoljci, da pokličejo na 051 442 497 ali pišejo na e-mail resje.zdus@gmail.com.  Prostovoljce bomo usposobili za
·       Povezovalce s programom RESje
·       Mentorje prostovoljcev v društvih
·       Vodje delavnic za urjenje spomina
·       Za druženje z osebami z demenco in podporo svojcem
·       Vodenje skupin za samopomoč
 
Še vedno poteka akcija zbiranja prostovoljnih prispevkov. Vsi, ki boste poslali SMS na številko 1919 s ključno besedo RESJE5, boste prispevali 5 eur za ponatis Priročnika »RESje POTREEBUJEMO/JO POMOČ« in druge dejavnosti programa RESje. Pogoji in navodila za sodelovanje pri storitvi SMS-donacja so objavljeni na spletni strani www.zdus-zveza.si in resje.zdus-zveza.si
 
Ana Cajnko,vodja mednarodnega projekta ZDUS – SPOMINI
 

aktualno vse

06.07.2016 - Zadnji projektni sestanek Spominov v Lancastru

13.06.2016 - Skupaj v spominih

06.06.2016 - Ambulanta 202 o demenci

23.05.2016 - Priročnik za izdelavo »osebnega digitalnega albuma spominov«

10.05.2016 - Projekt Spomini na TV Koper v Primorski kroniki

13.04.2016 - Vabilo na 2. del usposabljanja v projektu Spomini

13.04.2016 - Vabilo in program konference Spomini

04.04.2016 - Kako do digitalnega albuma spominov?

25.03.2016 - Objavljamo mednarodno primerjalno poročilo projekta Digital Timelines (Spomini)

22.03.2016 - Vabilo na izdelavo osebnega digitalnega spomina

11.03.2016 - Objavljamo raziskavo projekta Digital Timelines (Spomini)

24.12.2015 - Projekt SPOMINI in program RESje - ZDUS

26.10.2015 - Tretji sestanek projekta Spomini na Švedskem

20.02.2015 - Opis projekta Spomini

10.02.2015 - Prošnja za izpolnitev ankete za oskrbovalce dementnih oseb