V preteklem letu se je ZDUS vključil v mednarodni projekt SPOMINI (Digital Timelines). Cilj projekta je pomagati oz. naučiti svojce oseb z demenco in animatorje oz. delovne terapevte, ki v domovih izvajajo aktivnosti za osebe z demenco, narediti video album s spomini na preteklo življenje tistih, ki so zaradi bolezni izgubili stik z vsakdanom.
Video album naj bi osebe z demenco vzpodbudil ali morda bolje, aktiviral k obujanju spominov. Preteklost je področje, ki ga osebe z demenco najdlje obdržijo v spominu, tam se počutijo varne, sprejete in vključene.
Priprava albuma opremljenega z fotografijami iz otroštva, odraščanja, obdobja ustvarjanja družine, podprtega z glasbo in fotografijami iz okolja v katerem so osebe z demenco odraščale, preživele svoje življenje, bo vsekakor angažiral svojce in animatorje v domovih, da bodo začeli gledati na svoje varovance kot na osebo s svojo preteklostjo in bo gotovo pripomoglo k bolj individualnemu, spoštljivemu pristopu do obolelih.
Na drugi strani bo osebam z demenco povrnilo identiteto, individualnost, razkrilo posebnosti, karakter te osebe, ki se je oblikoval skozi njeno življenje. Tisti, ki skrbijo za osebe z demenco v domovih bodo izvedeli, katera glasba jim je blizu in jih mogoče pomiri, razumeli bodo zakaj se tako obnaša kot se, zakaj tega ne mara in mu je drugo blizu in rad to počne.
Tako bo pojasnjena marsikatera osebnostna lastnost ali ravnanje osebe z demenco. Če ne poznaš njene preteklosti, se ne moreš vživeti v njen svet, ki se kaže na ven kot morda nesmiselno ravnanje, beseda ali stavek, ki ga ne veš kam umestiti. Skratka, pomagal naj bi k boljši verbalni in neverbalni komunikaciji z osebami z demenco, boljšemu razumevanju njihovega ravnanja in predvsem možnost individualne obravnave oseb z demenco. Najpomembneje pa je, da je to dobro izhodišče k priznavanju in spoštovanju osebne integritete posameznika.
Tudi čas, ko se bo pripravljalo gradivo za video album je dragocen, tako za svojce in animatorje kot za osebe z demenco. To bo skupni čas ustvarjanja, to bo čas, ko se bodo svojci in animatorji bolj posvetili osebam z demenco in to je tisto kar oboleli potrebujejo. Tudi za svoje samopotrjevanje.
V projekt nameravamo pri izdelavi in tudi izobraževanju, kako pripraviti video album, vključiti Komisijo za tehnično kulturo. Smo na začetku pogovorov o skupnem delovanju in verjamemo, da bomo uspešni.
Trenutno v projektu SPOMINI, zbiramo podatke o tem kateri digitalni pripomočki so na voljo na trgu, kdo in kako jih uporablja in koliko imajo posamezni svojci ali animatorji oz. delovni terapevti znanja o tem. Tu smo vključili študente šole za negovalce.
Konec februarja 2015 bomo skupno z drugimi državami, ki so v projektu (Anglija, Turčija, Švedska in Romunija) izdelali analizo zbranih podatkov in naredili korak naprej.
Čaka naš še srečanje s tujimi partnerji, prvega smo že izvedli pri nas. Verjamemo, da bomo skupno naredili korak naprej k izboljšanju življenja oseb z demenco in njihovih svojcev.
Vodja mednarodne projekta ZDUS – SPOMINI
Ana Cajnko