19.06.2014
Ministrstvo za infrastrukturo in prostor (MZIP) pripravlja nov nacionalni stanovanjski program (v nadaljevanju NSP) v okviru nove finančne perspektive in v ta namen organizira vrsto posvetov, prvi je bil 4. junija, drugi 16. junija. Tretji bo v začetku julija in še dva v septembru 2014.
Kot gradivo za posvete so pripravili nov osnutek nacionalnega stanovanjskega programa (NSP).
O NSP je leta 2012 in 2013, ob strokovni pomoči g. Tomaža Banovca, razpravljala tudi Komisija za bivanjski standard pri ZDUS in pripravila svoje pripombe, ki jih je strokovni svet ZDUS posredoval MZIP. Z zadovoljstvom ugotavljamo, da so pri novem osnutku skoraj v celoti upoštevali pripombe, ki jih je ZDUS posredoval v okviru javne razprave.
V nov osnutek so vključena prizadevanja projekta HELPS in svetovalnice – osveščanje za večjo mobilnost, alternativne oblike bivanja in sobivanje starejših itd. O obeh projektih in o rezultatih je prav tako razpravljala in se seznanila imenovana komisij. O rezultatih smo poročili tudi na obisku v EU parlamentu jeseni 2013.
POMEMBNO:
Celotno besedilo osnutka NSP (43 strani) bo objavljeno na ZDUS-ovi spletni strani, prav tako kot vse pripombe dane s strani vseh vabljenih na posvete MZIP. Na posvete so bili vabljeni: Stanovanjski skladi: RS, iz Maribora, Kopra, Ljubljane, Celja, Nepremičninski sklad ZPIZ, ZDUS, Skupnost občin, Združenje občin, Združenje mestnih občin, Združenje stanovanjskih skladov pri GZS, Študentska organizacija RS, Mladinski svet, Združenje lastnikov nepremičnin, Združenje najemnikov Slovenije, Združenje upravnikov nepremičnin pri GZS, Združenje FIABCI, Inštitut za politiko prostora, Urbanistični inštitut, EF ULJ, Inštitut za ekonomska raziskovanja, Zavod Tovarna. Ena od tem naslednjih posvetov bo namenjena izključno problematiki mladih in upokojencev.
Komisija za bivalno kulturo bo mnenja članov zbirala do 15. 9.2014 na
naslov anja.sonc@zdus-zveza.si in jih bo potem tako zbrane obravnavala na komisiji. K sodelovanju bomo pritegnili tudi druge komisije ZDUS, katerih problematika se neposredno nanaša na probleme bivanja in sobivanja starejših. Tako zbrane posredovala naprej najprej strokovnemu svetu ZDUS – ta pa kot skupno stališče MZIP.
Pripombe, stališča in predloge glede novega koncepta stanovanjske politike in NSP pa se lahko posredujejo na MZIP do 30. 9. 2014 – koliko traja javna razprava.
V nadaljevanju posredujem del iz gradiva:
točka 3.4. večja stanovanjska mobilnost
..."Z omogočanjem večje stanovanjske mobilnosti želimo doseči racionalnejšo razporeditev gospodinjstev po obstoječem stanovanjskem fondu ter posameznikom in gospodinjstvom omogočiti rabo stanovanja, ki primerneje zadovoljuje njihove stanovanjske potrebe. .... Še posebej starejši prebivalci se zaradi upada prihodkov soočajo s previsokimi življenjskimi stroški zaradi bivanja v manj primernem, prevelikem ali energetsko potratnem stanovanju, zaradi bivanja v funkcionalno neprimernem stanovanju, pa se pogosto soočajo z grajenimi ovirami."...
točka 4.2. primerno bivalno okolje za starejše
..."Kot ena primernejših rešitev za odpravljanje stanovanjske revščine starejših oseb se spodbuja sobivanje starejših oseb v večjih ali skupinskih gospodinjstvih. Primere sobivanja je mogoče iskati tako v priselitvi starejših v stanovanje druge starejše osebe, ki je funkcionalno in lokacijsko primernejše, kot tudi osnovanje bivanjskih skupnosti starejših v za ta namen posebej zgrajenih, prenovljenih ali prilagojenih stanovanjih v bližini dnevnih centrov starejših ali v bližini oskrbnih središč. Vključenost starejših oseb v širšo družbo bo zagotovljena z načrtovanjem primernih stanovanj v okviru mešanih sosesk, kar bo prispevalo k večji kakovosti bivanja in socialne vključenosti."...
Amalija Šiftar, predsednica Komisije za bivalni standard