Aktualno
Poročilo iz 5. projektnega sestanka SAAPHO v Barceloni, 12. in 13. december 2013
Poročilo iz 5. projektnega sestanka SAAPHO v Barceloni, 12. in 13. december 2013
Četrtek, 12. december 2013 ob 9.00
Po načrtih vodilnega partnerja v projektu, BDigital iz Barcelone, se je srečanje za vse skupaj pričelo ob 9.00 na sedežu partnerja FICE iz Barcelone, kajti na sedežu BDigital ni bilo razpoložljivih prostorov na voljo.
Uvodni nagovor in pozdrav vsem sodelujočim je Xavier Rafael, ki je vsem udeležencem izrazil dobrodošlico. Pričetek delovnega sestanka se je nadaljeval z obravnavo poročila in novih tehnoloških rešitev na delovnem paketu številka 3 (WP3 – Participation service). Razprava je tekla o izboljšavi in obliki sporočil, tako tekstovnih, kakor o glasnosti in besedilih. V tem delu se je zadeva tudi dotaknila, kako bi bilo možno izvesti testiranje 3 prototipa po istem razdelilniku 20 : 20, pomeni spet 20 testirancev iz Španije in 20 iz Slovenije ob predpostavki, da so tokrat v testiranju udeleženi zgolj uporabniki, ki so vešči dela s socialnimi omrežji (FB, G-mail,…) in da privolijo v namestitev vseh testnih naprav v domače okolje. Prvi dan preizkusa bi celoten sistem deloval pod nadzorom koordinatorjev in asistentov, naslednje dni pa bi uporabnik samostojno koristil omenjene aplikacije in preizkušal njihovo delovanje.
Tukaj se je pojavilo tudi vprašanje in zagotovilo, kako bo s stabilnostjo in delovanjem tega novega prototipa, saj je v fazi testiranja prototipa 2 bilo izpostavljeno veliko stvari, ki so bile še v fazi, ko sistem ni prenesel hkratne uporabe več uporabnikov. Te zadeve so tehnološki partnerji zagotovili, da bodo odpravljene do začetka marca, potem pa ob pripombah partnerjev s končnimi uporabniki, dokončno odpravljene do 14.3.2013.
Tehnološki partner LiquidMedia (Stockholm) je pri tem pozval k razmisleku, kako naj bi predelali prototip 3. Ali bi razvoj šel v smeri večjih ikon in njihovemu manjšemu številu, ter večji preglednosti, ali pa naj se usmerijo na drobljenje funkcij in povečevanju števila ikon. Vsekakor je prevladalo mnenje, da drastične spremembe prototipa 2 v izgledu in drobljenje vsebinskih ikon še dodatno zmede uporabnike.
Kar se tiče (WP4 – Security Technologies) varnosti, so zagotovili manjše število novih sodobnejših senzorjev, katerih vloga bo po funkciji ostala podobna zdajšnji vlogi senzorjev iz testiranja, da pa bodo omogočene določene povezave tudi s prenosnimi telefoni, v primeru alarma za požar ali podobnimi opozorili.
Pri obravnavi točke (WP7 – Management) smo dobili informacijo, da se projekt uradno zaključi sicer junija 2013, do tega datuma se lahko opravljajo še testiranja prototipa 3, da pa analize in delo za poročanje večine partnerjev traja še vse do septembra. Tukaj je ZDUS naslovil vprašanje, kako je v našem primeru, kjer imamo za poročanje in analizo, po zdajšnji pogodbi časa do konca julija 2013, naprej pa ne, smo dobili odgovor glavnega partnerja (BDigital), da pač poskušamo z NCP skleniti aneks k pogodbi, ter zaprositi za podaljšanje koriščenja sredstev, ki so pač na voljo v letu 2014 do konca septembra. Uradni del sestanka je bil zaključen ob 18.30.
Za ob 20.30 je bila dogovorjena še poslovna večerja v starem delu Barcelone – Bario Goticu, kjer smo nadaljevali razpravo o poteku razvoja in testiranja prototipa 3, v restavraciji El Grand Caffe. Tako da je poslovni del druženja trajal še do 23.30. Do kraja srečanja in nazaj v hotel sem koristil podzemno železnico. Kot zanimivost naj povem, da na nekaterih postajah podzemne železnice deluje sistem, kjer po koriščenju ene linije železnice, za prestop na drugo linijo je potrebno ponovno žigosanje vozovnice z več vožnjami, ali pa nakup nove enojne vozovnice. Tako sem tokrat po nasvetu partnerjev iz Barcelone, že na začetku kupil vozovnico za podzemno železnico, kjer je ceno 9,80 evra na eni kartici 10 voženj. Drugače je cena posamezne vožnje 2 evra.
Petek, 13. decembra 2013
Pričetek ob 9:00 na sedežu FICE v Barceloni.
V drugem delu srečanja, smo najprej opravili prezentacijo našega dela in sva skupaj z Alexom Domingom (FICE) predstavila filmček, ki ga je posnela moja sodelavka Anja Šonc, skupaj z vodjo projekta Alenko Reissner in katerega sem zmontiral in podnaslovil v zadnjih dneh pred odhodom na srečanje v Barceloni. Vsebina filma je bila partnerjem zelo zanimiva in smo po ogledu imeli velik del dneva namenjen razpravi, kaj je bilo testirancem všeč in kaj jih je motilo. Vse te rezultate za slovenski del testirancev sva s sodelavko Šonc strnila v Excelovo vrtilno tabelo in jo poslala Alexu v Španijo, da je lahko z vključenimi podatki iz Barcelone oblikoval skupno analizo teh podatkov. Glede na dosedanje izkušnje potrebno poudariti, da so bili prav vsi udeleženci testiranja navdušeni nad tabličnim računalnikom in aplikacijo SAAPHO, da pa so za v prihodnje potrebne še nekatere spremembe, predvsem povezane v delovanju sistema in nalaganju slik, kakor tudi drugih možnosti obdelovanja, oblikovanja in pošiljanja sporočil. Tehnološke partnerje je tudi zelo zanimalo, kako se je udeležencem zdela tabela z grafičnimi prikazi meritev, tako v poglavju ZDRAVJE, kakor tudi v poglavju VARNOST. V obeh primerih je potrebnih še nekaj izboljšav in določena opozorila bodo v prihodnje tudi posredovana na mobilni telefon. Vse to iz razloga, da je mobilni telefon še vedno lažje nositi povsod, kakor pa tablični računalnik. Nova oblika aplikacije v prototipu 3 bo predvsem skupek razvoja in spoznanj iz prejšnjih testiranj.
Po tej točki je največji tehnološki partner iz Madrida – Technosite želel sprožiti debato o delitvi pravic za intelektualno lastnino, čemur so v prvi vrsti nasprotovali Nemci in Švedi, kakor tudi mi iz ZDUS. Čisto praktično smo se na koncu vsi razen Technosiet strinjali, da je konzorcijska pogodba trenutno takšna kot je, dovolj dobra za delo do konca projekta in da bo za podobno debato čas na zaključnem sestanku v Potsdamu, kajti šele takrat bo lahko možno oceniti, koliko truda, intelekta in ostalih naporov je vsak izmed partnerjev prispeval pri nastanku projekta in kako so bile te ideje sprejete in ovrednotene. Veliko razočaranje za FICE in ZDUS je bilo tudi spoznanje, da pri delitvi intelektualne lastnine niso niti z enim procentom ali besedo omenili dela testiranja, kar se nam je še dodatno zdelo žaljivo in ponižujoče, kajti ves čas smo konstruktivno pomagali razvoju, da je tekel v smeri želja uporabnikov. Zato za Potsdam pričakujemo zelo ostro debato tega dela.
Glede na ostale rezultate in desiminacijske ukrepe je Slovenija (ZDUS) na prvem mestu po vseh vloženih naporih, prav tako je zanimanje iz strani uporabnikov in ostalih v odstotkih veliko večje, kot smo si sploh mogli misliti, saj je denimo samo število klikov iz strani Španije in Slovenije, na spletno stran SAAPHO, nekajkrat preseglo število klikov in ogledov teh strani pred Nemčijo in Švedsko.
Pohvale so bile tudi glede našega razmišljanja za korake vnaprej, ki jih po zaslugi naše voditeljice Alenke Reissner velikokrat ob pravem času izvedemo (primer. Nihče od tehnoloških partnerjev do tega srečanja ni razmišljal o fotografiranju na dogodkih, kot so srečanja, ali kakšni drugi obliki arhiviranja obstoječih dogodkov, pomembnih za projekt in njegovo končno predstavitev.)
Glede na prihajajoče obdobje zadnjega pol leta, je bilo podanih toliko načrtov in tako strnjeni mejniki, da bo količina dela v zadnji fazi projekta tudi največja. Veliko je zaradi končno stabilnih partnerjev iz Nemčije in Švedske, veliko naporov pa bo potrebno vložiti prav v zagotavljanju podpore za testiranje končnih uporabnikov. Testiranje naprav prototipa 3 je zastavljeno v maj in junij 2014.
Milan Zabavnik
koordinator projekta SAAPHO - ZDUS
aktualno vse
17.09.2014 - Projekt SAAPHO – končna stvaritev
30.07.2014 - Končni produkt projekta SAAPHO
17.07.2014 - SAAPHO sestanek v Potsdamu
21.05.2014 - Preizkus 3. prototipa projekta SAAPHO
12.03.2014 - Poročilo iz 5. projektnega sestanka SAAPHO v Barceloni, 12. in 13. december 2013
18.11.2013 - Poročilo s testiranja 2. SAAPHO prototipa
28.10.2013 - Testiranje 2. SAAPHO prototipa
03.07.2013 - 4. projektni sestanek SAAPHO v Berlinu, 13. – 14. junij 2013
04.06.2013 - Vključevanje starejših v snovanje inovativnega tehnološkega sistema za spodbujanje aktivnega staranja
28.03.2013 - Predstavitev projekta SAAPHO v Izoli 2013
28.01.2013 - 3. projektni sestanek SAAPHO v Madridu, 13. – 14. december 2012