Aktualno
Kooperative uspešen model za oskrbo starejših?
V ZDUS-u sodelujemo v mednarodnem projektu iCareCoops, ki se ukvarja z razvojem kooperativ (zadrug) na področju oskrbe starejših. Po naših informacijah pri nas tovrstne kooperative še ni, a smo v začetni raziskavi v okviru projekta že ugotovili, da tudi pri nas za to obliko obstaja precej zanimanja.
Izvajalci storitev oskrbe starejših delujejo v različnih organizacijskih oblikah: javne službe, neprofitne organizacije, podjetja ... Pogosto delujejo drug ob drugem, se med seboj dopolnjujejo ali pa so si celo konkurenca. Vsak organizacijski model ima svoje prednosti in omejitve. Podjetje za oskrbo starejših je lahko bolj neodvisno kot neprofitna organizacija, saj je manj odvisno od sofinancerjev, subvencij in donacij. To omogoča njihovim lastnikom razvoj in organizacijo storitev v skladu s potrebami in lastnimi vrednotami. Po drugi strani pa lahko neprofitna organizacija uspešneje podpira solidarnost v okviru skupnosti in razvija storitve glede na potrebe končnih uporabnikov. Primer dobre prakse je naš uveljavljen program »Starejši za starejše«. Eden takih modelov pa je lahko tudi zadružno podjetje oz. kooperativa.
Obstaja veliko različnih vrst kooperativ, a si vse delijo skupna načela in značilnosti: gre za model, o katerem je vredno razmišljati tudi na področju izboljšanja oskrbe starejših. Mednarodna zveza kooperativ opisuje kooperative kot »avtonomno združenje ljudi, ki so se združili prostovoljno z namenom izpolnjevanja skupnih ekonomskih, socialnih in kulturnih potreb in želja, skozi demokratično nadzorovano podjetje v skupni lasti«.
Osnova kooperative je skupina ljudi, zbrana okrog skupnega projekta ali ideje. Ti ljudje so kolektivni lastniki, ki sodelujejo pri procesih odločanja in upravljanja, delijo pa si tudi tveganja in odgovornosti. V skladu z načelom »en član = en glas« ima vsak član enak delež in priložnost prispevati k upravljanju kooperative.
Zbiranje ljudi okrog skupnega projekta pomeni tudi to, da so kooperative bolj vključujoče kot druga podjetja, saj se zainteresirani lahko vključijo v organizacijo in aktivno prispevajo svoje izkušnje, znanje in ustvarjalnost.
Kooperative lahko ustvarjajo tudi dobičke, ki jih vsaj delno vlagajo nazaj v organizacijo. O načinu investiranja in ciljih se člani odločajo skupno, s konsenzom. A poglavitni cilj kooperative ne sme biti ustvarjanje dobička za njene člane, temveč zadovoljevanje njihovih potreb ali potreb uporabnikov in celotne skupnosti. Glede na skupino ustanoviteljev so te potrebe lahko različne, v primeru kooperativ za oskrbo starejših pa so to lahko npr. povečanje možnosti zaposlitve za oskrbovalce, zagotavljanje nove ali cenejše storitve oskrbe starejših (npr. skupinski nakupi pripomočkov, kar zniža ceno), omogočanje oskrbovancem, da pri upravljanju storitev oskrbe aktivno sodelujejo.
Kooperative so torej v lasti in upravljanju članov, ki so sami del te skupnosti (oskrbovanci, njihovi sorodniki, izvajalci oskrbe ...). Z reševanjem svojih potreb posledično prispevajo k splošnemu interesu celotne skupnosti.
Pripravili: A. Reissner in A. Ogrin
aktualno vse
23.10.2017 - Končno testiranje v projektu Kooperative – iCareCoops
15.03.2017 - Testiranje prototipa v sklopu projekta Kooperative
08.09.2016 - Kooperative uspešen model za oskrbo starejših?